خدا و هستی

مروری بر فیزیک

(

اونایی که ناراحتی اعصاب دارن نخونن) نظرم بدين راه دوری نميره 04.gif

طبق قوانین فیزیک هیچ رخدادی نمی تواند خارج از قوانین حاکمه بر طبیعت رخ دهد. اینها همان قوانین مکانیک هستند. قوانین حاکم بر حرکت نظیر قوانین نیوتون و یا کوانتوم و یا نسبیت، قوانین بقای انرژی و اندازه حرکت و قانون افزایش بی نظمی در رویدادها. بر اساس این قوانین نحوه رفتار هر جسم در فضا با توجت به قانون طبیعت و شرایط اولیه روی می دهد. مثلا از فیزیک دبیرستان می دانیم که F=ma ، این همان قانون معروف نیوتون است که بیان می کند نیرو و شتاب با چنین رابطه ای بهم مربوطند. ( فعلا از بحث در مورد درستی و یا غلطی قانون نیوتون صرفه نظر می کنیم!) مفهوم این قانون این است که هر حرکتی در عالم فقط و فقط تحت این رابطه می تواند وجود داشته باشد. بعبارتی اگر بخواهید به جسمی یک کیلو گرمی شتاب 5 متر بر مجذور ثانیه بدهید باید نیرویی معادل F=1x5=5 (نیوتون) بر آن وارد کنید. پس یک قوانین طبیعت ما را محدود می کنند. یعنی فقط با 5 نیوتون نیرو می توان به جسم 1 کیلوگرمی شتاب 5 داد!

منشا قوانین

منشا قوانین درک ما از محیط اطراف است. مثلا قانون بقای ماده و انرژی بیان می کند که مجموع جرم و ماده جهان ثابت است و کم و زیاد نمی شود. اما چـــــرا؟ اولا چون کاملا بر اساس درک ما قابل پذیرش است. هیچکس درکی از نیستی ندارد. مثلا چطور می توان باور کرد که یک توپ نیست شده! ما می دانیم که توپ از اتمهایش تشکیل شده و ماده نیست نمی شود! ثانیا خلاف این قانون دیده نشده است.

قوانین مستقل از ریاضیات هستند و ربطی به آن ندارند. مثلا همین F=ma را نمی توان از هیچ رابطه ریاضی بدست آورد و یا ثابت کرد! قوانین همانطور که گفته شد بر اساس ادراک ما از محیط اطرافمان شکل می گیرند و سپس به شکل رابطه ریاضی نوشته می شوند.

نیرو

تاثیر دو جسم بر هم را نیرو گوییم. بعبارتی هرگونه تاثیر بر مواد تنها توسط وارد کردن نیروامکان پذیر است. انواع نیروهای شناخته شده در تمام طبیعت 4 تاست!

نیروی گرانش

نیروی الکترومغناطیس

نیروی هسته ای ضعیف

نیروی هسته ای قوی

قصد نداریم وارد جزئیات شویم! آنچه مورد نظر است این است که ارتباط تمام ذرات با هم از طریق یکی از نیروهای فوق صورت می پذیرد. یک مثال را بررسی می کنیم:

می خواهید آب بخورید.

بدن شما از سلولها تشکیل شده

تمام سلولها از مولکولها ساخته شده اند

تمام مولکولها از اتمها ساخته شده اند

بنابراین شما وجود دارید چون اتمهایی توسط نیروی الکترومغناطیسی بهم پیوند خورده اند تا شما را بسازند!

برای آب خوردن احساس تشنگی می کنید. این کار توسط سنسورهای زیستی مشخصی صورت می گیرد. حسگرهای زیستی بر اساس پالسهای الکتریکی تحریک شده و توسط همین نوع پالسها هم پیام تشنگی را به مغز مخابره می کنند.

در مغز تحت تاثیر واکنشهای شیمیایی ( این واکنشها در اثر جاذبه های الکتریکی صورت می پذیرند.) تشنگی درک شده و تصمیم آب خوردن اتخاذ می شود.

برای برداشتن لیوان باید توسط سیگنالهای الکتریکی ماهیچه های خود را تحریک کنید.

 و...

با این دید متوجه می شوید که هرگونه حرکت و تاثیر دو جسم تحت تاثیر یکی از نیروهای فوق است. دیدیم که در فرایند آب خوردن چگونه تمام اعمال ما بر اساس واکنشهای شیمیایی (تحت تاثیر جاذبه و دافعه نیروی الکترومغناطیسی) صورت می پذیرد. بگذريم از اينکه روی زمين راه می رويم و حرکت می کنيم چون نيروی گرانش ما را به زمين چسبانده است! و بگذريم از اينکه اگر نيروی هسته ای قوی نبود هسته اتمها شکل نمی گرفت و چون اتمی وجود نداشت طبعا انسانی هم نبود!

فیزیک پیشگویی می کند !

نمی دانم شما به پیشگویی و فال اعتقاد دارید یا نه! اما مطمئن باشید حداقل در این موردی که من می خوام بحث کنم آینده معلومه! نتیجه وجود قانون در طبیعت اینه که همه جبرا از قوانین تبعیت می کنند. این جبر سبب بوجود آمدن نظم در کائنات شده است. بدلیل همین جبر و قانون است که ما می دانیم 1000 سال دیگه کره زمین در فضا کجا قرار گرفته و یا خورشید کی خاموش میشه و یا یک موشک رو که شلیک می کنیم به کجا می خوره و اینکه چطور میشه یک فضا پیما رو به مریخ فرستاد و اینکه فردا چه ساعتی خورشید غروب می کنه!!! اینها همش پیشگویی آینده است! اگر قوانین فیزیک بر کائنات حاکم نبود معلوم نبود فردا کی صبح میشه و یا هواپیمای شما فردا به کجا پرواز می کنه و یا سال جدید کی میاد و ....

پس در این عالم تمام ذرات مجبورند از قوانین فیزیک پیروی کنند. نتیجه آن این شده است که نظم بر هستی حاکم باشد. بر این اساس از اکنون آینده هستی معلوم است. اونایی که با معادلات دیفرانسیل آشنا هستند می دونن که برای حل هر مساله علاوه بر قوانین باید شرایط اولیه مساله را نیز دانست.

بیاد داشته باشید که قوانین شناخته شده بشر مطلق نیستند زیرا بسته به درک او از هستی تکامل می یابند. مثال معروف آن قوانین نیوتون است. گرچه این قوانین هنوز اعتبار خود را برای اجسام بزرگ حفظ کرده اند اما در مقیاسهای اتمی یا نانو (با عرض معذرت از آقای اسحاق نیوتن) به کل از درجه اعتبار ساقط شده اند و جای خود را به تئوری کوانتوم داده است! بعبارتی هرچه درک ما از عالم هستی دقیق تر می شود به قانون اصلی حاکم بر آن نزدیکتر می شویم!

به این قضیه فکر کنید: تمام ذرات بدن ما تابع قوانین فیزیک هستند. بنابراین آینده برای بدن ما معلوم است. این قضیه شامل مغز و مراکز تفکر و تصمیم گیری هم می شود پس از الان معلومه که شما بعدا می خواهید چه کار کنید زیرا تمام رفتارهای ما بر اساس واکنشهای شیمیایی درون مغز صورت می گیرد و محصولات هر واکنش شیمیایی با توجه به شرایط دما و غلظت مواد اولیه از پیش معلوم است. پس آیا ما هم موجوداتی مجبور هستیم؟ چگونه ممکن است در دنیای فیزیک موجودی مختار شکل بگیرد؟ آیا می توان رباتی ساخت که رفتارش قابل پیش بینی نباشد؟ آیا پیشگویی برای ما نیز صادق است و از الان می توان دلیل و سن مرگ خود را بدانیم؟ اگر نظری داريد حتما بگيد!

پروسه ( شایدم پروژه!) حیات

بحث جدید ما که خیلی جای صحبت داره از تاریخ حیات روی کره زمینه. می خواهیم در مورد موجودات زنده صحبت کنیم و اینکه اونا چطور بوجود اومدند.

 يه سوال (خودتون با حرفايی که زدم ربطش بدين):

چطور می شه يه رو بات ساخت که رفتارش قابل پيش بينی نباشه؟ 33.gif

يعنی آيندشو نشه از الان حدس زد يعنی اگه بهش گفتی يه عدد بين ۱ تا ۱۰ بگو معلوم نباشه چه عددی رو ميگه. راستی شما يه عدد بين ۱ تا ۱۰ بگيد.حالا فکر کنيد که چرا اين عددو گفتين؟ آيا تصادف بود؟ بعدا بيشتر ميگم. فعلا خستم و بيشتر حرفم نمياد.

ادامه دارد...

/ 0 نظر / 11 بازدید