03.gif بزودی در اين مکان راجع به هرمنوتيک خواهم نوشت 03.gif

/ 11 نظر / 15 بازدید
نمایش نظرات قبلی
آريا

درود به شما پیروز و تندرست باشید

پت

اينجا که هنوز چيزی ننوشتی!!!!

بهرام ساسانی

به قول غريبه نبايد فکر کنی که حرفهای جديدی زدی چون تو کتاب معارف آخوندها هست. شايد فکر ميکنی که با تلفيق فيزيک و الاهيات اسلامی معجزه کردی اما چنين نيست. اگر کسی وقت و حوصله داشته باشد ميتواند هزاران سوال را از همين مقالاتی که نوشتی در آورد. نگاه شما به اديان کاملا غير منطقی و مغرضانه است. اگر تورات و انجيل هيچ چيزی برای گفتن ندارند پس چرا قرآن اينقدر به آنها رفرنس ميدهد؟ چرا آنها را وحی خدا ميداند! البته همه ما امروز ميدانيم که تورات و انجيل نوشته دست بشرند. اما اتفاقا اين قرآن است که ميگويد اينها وحی خدا هستند و بشر آنها را تحريف کرده. تحريف يعنی چی؟ يعنی چند جمله کم کرده و چندين جمله زياد کرده اند. نه اينکه همه را ديليت کنند و به جايش خروارها کتاب جديد تايپ کنند. کسی به اين نميگويد تحريف. حال چرا اين مطالب علمی در تورات و انجيل نيست و برعکس بسيار ضد علمی است؟ آيا ميتوان قبول کرد که آن تحريف کنندگان همه مطالب علمی را پاک کردند!!! و به جايش مطالب غير علمی نوشتند!!!؟؟؟؟

بهرام ساسانی

خير!! چنين نيست. امروزه با علم زبان شناسی ميتوان پرده از اسرار کتب قديمی برداشت. هر کتابی نويسنده ای دارد و آن نويسنده عمر نوح ندارد در مدت کوتاهی چيزی مينويسد. پس زبان و لهجه و سبک و سليقه ادبی خاصی دارد. حالا ميتوان فهمید که یک کتاب توسط چند نفر و در چند مرحله و در چه زمانی نوشته شده است. با استفاده از زبانهای باستانی ديگر،‌ میتوان مشخص کرد که کدام قسمت قدیمی تر است. آن قسمتی که قدیمی تر است تحریفی نیست و باقی تحریفی اند. در این خصوص مقالات زیادی در خصوص تورات و انجیل نوشته شده است و با استفاده از آنها میتوان دریافت که چه قسمتهایی از آن قدیمی (اصل) و چه قسمتهایی تحریفی اند. اینطوری نیست که بنشینیم بگوییم هرجا که چرت گفته، تحریفی است و هرجا که خوب گفته پاک شده است!!! خیر! چه بسا بسیاری از مزخرفات و مسائل ضد علمی و غیر انسانی این کتابها که اصل باشد.

بهرام ساسانی

توجه داشته باشید که حدیثی از پیامبر اسلام میگوید قرآن آمده است برای جانشینی تورات و هرکجا که قرآن سکوت کرده است، اشکالی ندارد اگر به تورات مراجعه شود. بنابراین خیلی غیر منطقی است که کسی مثل شما بگوید کتابهای دینی دیگر سراسر ضد علمی است و قرآن ناگهان علمی شده. یعنی خدا ناگهان تصمیم گرفته که به بشر حال بده و علم رو خالی کنه. بماند که این علم موجود در قرآن هرگز به کار بشر نیومد. حال مسلمانان تا صبح هم بنشینند و هر آیه از قرآن را به یک مسئله علمی پیوند بزنند، باز همه میدانند که این علوم جدید را نامسلمانان کشف کردند و هرگز هم از قرآن استفاده نکرده بودند. تازه آنزمانی که علم دست مسلمانان بود هم باز مسلمانان هرچه نوشتند از ترجمه و تحیلیل و بررسی کتابهای یونان باستان و ایران باستان و هند و مصر و چین و ... نوشتند و کسی از مسلمانان هم از قرآن استفاده علمی نکرده. منتها تازگیها باب شده تا یک مسئله علمی کشف میشود میروند یک جوری آیات را ترجمه میکنند که همان معنی را بدهد.

بهرام ساسانی

بر فرض هم که قرآن در بعضی موارد علمی وضع بهتری نسبت به تورات و انجیل و ... داشته باشد باز هنر نیست چون قرآن چندین قرن پس از تورات و انجیل آمده. و سعی کرده از بین ادیان مختلف چیزهایی که به نظرش خوب می آمده را گلچین کند. مثلا نماز و روزه را از آیین مانوی برداشته و حد و مجازات را از تورات و مسیح و مریم را از انجیل برداشته اما خدا بودن مسیح را رد کرده و مزخرفات تورات (کشتی گرفتن خدا) را حذف کرده (باز مثل مانی) و به بهشت و دوزخ خیلی پرداخته و بیشتر آنها را از اعتقادات ایرانیها برداشته (پل صراط و معاد و آخرت که در آیین مانوی و زرتشتی هست) و ... کمی از وقت خود را به مطالعه در تاریخ مذاهب و چگونگی شکل گرفتن و تکامل آنها بگذارنید به این حقایق هم خواهید رسید.

بهرام ساسانی

جایی در خصوص یک نسخه بودن قرآن و چند نسخه بودن دیگر کتب سخن راندید که این نشان از عدم آگاهی شماست. اولا قرآن آنچنانهم که شما میگویید یک نسخه ای نیست. در تمام این ۱۴۰۰ سال شاهد قرآنهایی بوده ایم که اختلافاتی با هم داشته اند. چه در زمان عمر و عثمان که قرآن یگانه شد اختلاف بود و عمر تا آخرین روز عمر خود به آیاتی اشاره داشت که در قرآن نبود و باید می بود. در زمان عثمان هم که شورایی برای نوشتن قرآن ایجاد شد اختلاف بود و بسیاری شک میکنند که واقعا در شورای عثمان چه گذشت و آیا میتوان به قرآن عثمانی (قرآن فعلی) اعتماد کرد؟ در سالهای بعد هم این اختلافات جزئی از بین نرفت و حتا حافظ که چندین قرن بعد میزیست در غزلی قرآن را ۱۴ روایت (نسخه) معرفی میکند. امروز هم هنگام سفر شیعیان به عربستان به آنها هشدار داده میشود که قرآن نخرند!!!! با اینحال قبول دارم که قرآن به نسبت یگانه است و اختلافات آن جزئی است. دلیلش حقانیت یا حفاظت خدا نیست دلیلش جدید بودن قرآن است و اینکه حامیان قرآن همیشه در قدرت بودند و قدرت یگانه پشتیبان کتابهاست. برخلاف تورات و انجیل و اوستا که قرنها هیچ پشت و پناهی نداشتند و قدرتها دشمن آنها بودند،‌

بهرام ساسانی

آخرین پست : در خصوص چند نسخه بودن تورات چیزی نشنیدم. تورات در زمان هخامنشی با حمایت ایران نوشته شد و اصلا معلوم نیست که قبل از آن چه بوده اما به نظر میرسد تورات زمان هخامنشی تا امروز زیاد دست نخورده است. منظورم از تورات همه کتب یهودیان است. هرچند که تورات فقط ۵ کتاب است و یهودیان ۲۳ کتاب دارند. در خصوص انجیل البته کاملا حق با شماست و واقعا به این کتاب اعتمادی نیست چون کلیسا در زمانی که در قدرت بود نسخه های زیادی را نابود کرد و رمان جدید داوینچی کد هم در این خصوص حرفهایی دارد. در خصوص اوستا من نمیدانم که منظور شما از نسخه های متفاوت چیست!!!! اوستا البته از حمله اسکندر ضربه خورد و چندین قرن پراکنده بود تا زمان اشکانی جمع آوری شده و در زمان ساسانی تثبیت شد و پس از اسلام از ۲۱ کتاب آن،‌ ۱۶ تای آن گم شد و ۵ تای آن باقی ماند که البته مهمترین قسمتهای آن همین ۵ کتاب هستند و واحدند و اختلافی در آنها نیست. هرچند میدانیم که فقط قسمتی از کتاب اول یسنا به نام گاتها متعلق به خود زرتشت است. و هیچ اختلافی در گفته های زرتشت نیست.

دنسر

سلام مهدی جون خوبی منتظريم

کنکاش

سلام بر شما مطالب جالبی در وبلاگتان گذاشته ايد خوشحال ميشم با هم تبادل لينک کنيم، راستی آقای ساسانی در وبلاگ من هم اظهار نظراتی کرده اند، پيشنهاد ميکنم برای آشنايی با مبانی فکری ايشان سری به وبلاگ من هم بزنيد خوشحال خواهم شد موفق باشيد